Salı , 16 Ocak 2018

Anonymous’un Emniyet’e sızdığı iddiasının gerçek yüzü

Anonymous’un Emniyet’e sızdığı iddiasının gerçek yüzü

Anonymous’un Emniyet’e sızdığı iddiasının gerçek yüzü

Hacker grubu Anonymous 16.02.2016 tarihinde resmi Twitter hesabından bir bağlantı paylaştı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait 17.8GB büyüklüğünde bir veriyi ele geçirdiğini iddia etti. Üstelik bu bilgi sadece iddia ile kalmadı ve bir indirme bağlantısı paylaşıldı. Anonymous bu bilgiyi geçerken ülkemizdeki bazı yayın organları da haberi gündeme taşımak için adeta birbiri ile yarıştı. Üstelik işin aslını sorgulamadan ve dayanağı olmayan bilgiler aktararak.

Kayıtlar 2009’a Ait ve 700TL’ye satın almak mümkün !

Paylaşılan verileri DonanımHaber incelemiş. Veri tabanının 2009 yılına ait kayıtlar taşıdığını görmüştür. Aynı tarihte Yüksek Seçim Kurulu’nun sistemlerinden bazı veriler dışarıya sızdırılmış, 70 Milyon kişinin adres kayıt bilgileri internet ortamına düşmüştü. O dönemde de bu bilgilerin internet korsanlarınca değil, bizzat kurumun içerisinden kopyalanıp paylaşıldığı iddiası ortaya atılmıştı.

Anonymous’un Emniyet’e sızdığı iddiasının gerçek yüzü

Konuyla ilgili olarak Türkiye’nin hukuki olarak kayıtlara girmiş ilk hacker’ı olan Tamer Şahin’den aldığımız bilgilerde bu verilerin yasa dışı olarak 700 TL gibi rakamlara zaten satıldığını aktardı. Anlayacağınız şimdi aynı veriler, küresel ölçekte de paylaşılmaya başlamış durumda.

Verilerde Zararlı Yazılım Var !

Anonymous zaten erişilmesi pek de güç olmayan bu dokümanları şimdi yeniden sanki güncel bir hack operasyonu yapılmış gibi göstermiş, kendi sunucularından paylaşmış. Üstelik içine kendilerine hizmet eden bir dizi zararlı yazılımı da entegre ederek. Dosyaları taradığımızda iki adet Trojan bulunduğu gördük. Eğer Windows temelli bir sistem kullanıyorsanız ve virüs yazılımınız bu zararlıları tespit edemezse kendisi arkaplanda bilgisayarınızı farklı zararlı yazılımlar indirilmeye açık hale getiriyor.

Anonymous’un Emniyet’e sızdığı iddiasının gerçek yüzü

Tüm bunların yanında dayanağı olmadan bahsi geçen Emniyet Genel Müdürlüğü verilerinin aktarılması iddiası ise işin bir başka gülünç boyutu. Zira bu veriler polis teşkilatının intranet ağı içinde erişilebilir durumda ve internete çıkışı mevcut değil.

Ülkemize zarar verme gayesi güden bir hacker grubunun gerçekte aslı astarı olmayan haberini yaparak bilerek veya bilmeyerek adeta temsilciliğine soyunan bazı medya kuruluşları için takdir hakkı da Türk insanında olacaktır. 700TL’ye Türkiye’de kendi reklamını yaptıran Anonymous’un da ne kadar büyük (!) bir hacker grubu olduğunu buradan anlamak çok güç olmasa gerek.

Alıntıdır , Kaynak : Anonymous’un Emniyet’e sızdığı iddiasının gerçek yüzü – DonanımHaber – Tıklat

Hakkında Wincan

Bir yorum

  1. Anonymous al sana 25krş vercem

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*