Salı , 16 Ocak 2018

51 Oyunu Nasıl Oynanır

Hayatın sıkıcılığını atmak kendinize bir oyun oynayarak zaman ayırmak istiyorsanız 51 oyununu oynamak tam yerinde bir tercih olacaktır. Bu oyun okey oyununun kağıtla oynana bilmesi şeklinde kısaca açıklayabiliriz. Bildiğimiz gibi okey taşlar ile oynanır 51 ise iskambil kağıtlarıyla oynanır. 51 oynamak için en az iki iskambil destesi ve bizden başka iki kişinin daha bulunması gerekmektedir. Bu oyunda ister herkes tek  olarak oynar isterlerse ikişerli gruplara bölünüp oynayabilirler. Bu oyunda dört adet kağıt türü vardır bunlar;  sinek, maça, karo ve kupadır. Her kağıt türü 13 e kadar sıralanmıştır.

51 oynamak için öncelikli olarak desteler bir birleri ile iyice karıştırılır ardından kağıtları karıştıran kişi solunda oturan kişiye desteyi bölmesini ister sonra ikişer ikişer herkese 14 kağıt dağıtılır. Oyuna ilk başlayacak kişinin herkesten bir fazla kağıt alır bu kağıda da ıskarta kağıdı denir. Iskarta kağıdı elinde olan kişi bu kağıdı yere atmasıyla oyuna başlanmış olunur bundan sonra da herkes yerdeki destelerden sırayla bir adet kağıt çekip per oluşturmaya çalışılır toplam perlerin sayısı 51’e ulaşınca o eli bitirmeye çalışılır. Oyunda eldeki sayıları aynı ya da farklı bir seri yapılarak 51’e tamamlanıp açılmasıyla ve elde kalan kağıtları yerde açılmış olan diğer kağıtlara işlenerek elde son kağıt bırakılmaya çalışılır son olarak elde kalan ıskarta kağıdını yere atarak o oyun kazanılmış olur. Bu oyun toplam el olarak dokuz, on bir ya da on üç el olarak oynanır. Oyunun sonunda en az sayı yiyen taraf kazanmış olur.

Bu oyunda eğlenmek ve kazanmak tamamen sizin elinizde oyunu iyi takip eder hangi kağıtların nerde olduğunu çözerseniz kazanan taraf olursunuz. Düşünme yeteneğinizi etkin bir şekilde kullanarak zekamızı artırabilir zamanla hafızanızı geliştirebilirsiniz. Arkadaşlarınız ile beraber hoş vakitler geçirirken bir de yeni arkadaşlıklar yeni dostluklar edinebilirsiniz. Böylece arkadaş çevreniz gelişir yeni yüzler tanıyarak farklı kültürler ile kaynaşma fırsatınız olur. 51 tam size göre bir oyun bu oyun sizin gelişiminize sağladığı katkının yanında eğlenceli vakitler geçirmenizi de sağlar. 51 eğlencesinin tanını çıkarmanız dileğiyle…

Hakkında Wincan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*